Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Мої статті [58]
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 2
Друзі сайту
[21.10.2013][Мої статті]
У Вінниці відкрили музей трамваю. (1)
[20.10.2013][Мої статті]
Музей «Козацькі землі України» (1)
[19.10.2013][Мої статті]
Умови участі в Фестивалі вільних музеїв (1)
[19.10.2013][Мої статті]
Київський музей історії туалету (1)
[08.10.2013][Мої статті]
Відкриття музею хреста на хуторі Галушківка! (1)
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей


Головна » Статті » Мої статті

ФЕОДОСІЙСЬКИЙ МУЗЕЙ ГРОШЕЙ

ФЕОДОСІЙСЬКИЙ МУЗЕЙ ГРОШЕЙ

Ніщо не характеризує віхи розвитку держави, її зльоти і падіння, велич і занепад, краще за пам'ятники нумізматики. Адже гроші – це єдині «очевидці», що неупереджено показують економіку, фінанси, політичну ситуацію і розвиток науки, техніки і культури певної епохи.

За ініціативою феодосійського колекціонера Олещука Олександра Романовича, 15 липня 2003 року був зареєстрований Феодосійський музей грошей (перший музей грошей на Україні), відкриття якого відбулося 22 серпня того ж року.

Одним з найважливіших завдань музею вважається відновлення пам'ятників нумізматики, з різних причин втрачених або не придбаних Музеєм Старожитностей м. Феодосії в царський і радянський час, а також повернення Феодосії світової слави нумізматичного центру, яка була у міста сторіччя назад.

На музейній емблемі, у ромбі з монет світу різних епох – банкнота 1919 року Кримського крайового уряду з контурами Таврійської губернії. Поверх банкноти розміщена рідкісна монета античної Феодосії – срібний пентаобол (400 – 390 рр. до н.е.) із зображенням голови бика на реверсі і написом ФЕОДЕО («БОГОМ ДАНА») – так називалася Феодосія в той період. Лупа свідчить, що музей не тільки збирає гроші, але й займається науково-дослідною діяльністю, оскільки він вивчає і популяризує монетну справу Феодосії. Із всіх міст України саме Феодосії належить пальма першості по кількості періодів випусків грошей – їх налічується чотирнадцять.

31 липня 2005 року в музею грошей відбулося урочисте відкриття другого залу, т.з. «кімнати-сейфа». У цьому залі представлені гроші, що були відкарбовані або надруковані у Феодосії з античних часів до наших днів; гроші, що знаходилися в обігу на території України і Криму впродовж двох з половиною тисячоліть, а також допоміжні нумізматичні експонати. Крім цього, зал розповідає про історію виникнення і розвитку банківської справи світу на прикладі Феодосії, де банківська справа зародилася ще в античний період.

Ознайомитися з багатьма експонатами музею можна на сайті музею – www.ua.museum-of-money.org, відкритому 2 червня 2003 року. Віртуальний музей популяризує історію вітчизняного і світового грошового обігу, а також прагне надати дієву допомогу не тільки нумізматам і моністам, а також усім, кого цікавить історія грошей. Музей своїми силами підтримує три версії сайту – українською, російською (www.museum-of-money.org) та англійською мовами (www.en.museum-of-money.org)– які відвідують мешканці з понад 100 країн світу. Музей також має сторінку у Вікіпедії.

Експозиція музею тематично ділиться на сім відділів.

Перший відділ – справді унікальний, адже в ньому показані гроші м. Феодосії з античних часів до початку ХХI століття. Тут представлені монети, випущені античним містом-державою Феодосією в V – IV ст. до наший ери; монети Золотої Орди, карбовані в Кафі в XIV – XV століттях; монети генуезько-татарського (1396 – 1475 рр.) періоду. Цікаві монети періоду сюзеренітету (тобто, залежності від Туреччини) карбовані на старому монетному дворі по турецькому зразку. Потім слідують монети хана Шахін-Герая часу залежності від Росії, що карбовані на новому монетному дворі за російським ваговим стандартом на новому європейському обладнуванні в 1781 – 1783 рр., а також монети Російського періоду, що карбовані Таврійським монетним двором в 1787 – 1788 рр. Цілісну картину минулого відтворюють монетовидні бони, вперше випущені в Росії для потреб будівельників відрізку залізниці Джанкой – Феодосія в другій половині XIX століття, приватні бони Феодосійського повіту 1877 – 1917 рр., бони дачі «Добрий притулок» Рукавишникова початку ХХ століття, не говорячи вже про численні випуски паперових грошей періоду Громадянської війни 1918 – 1920 рр. та приватні бони періоду нової економічної політики 1922 – 1927 рр. Завершують експозицію першого відділу приватні бони сучасної Феодосії, випущені в кінці ХХ – початку ХХI століття.

Другий відділ представляє колекцію монет Боспорського царства з моменту підкорення його царем Левконом міста Феодосії (IV століття до н.е.) аж до його розпаду під ударами варварів (III ст. н.е.). Літопис грошового обігу надалі представляють випуски різних держав і правителів, гроші яких знаходилися в обігу в окрузі Феодосії і в Криму в цілому аж до приєднання Криму до Росії.

У третьому відділі представлені гроші інших держав, що знаходилися в обігу на території сучасної України. Можна відкрити для себе факт обігу у наший країні грошей не тільки Російської імперії, але Польщі, Німеччини, Австро-Угорщини, Туреччини, Чехословаччини, Румунії, а також інших держав.

Четвертий відділ складають гроші України часів Київської Русі аж до теперішнього часу. Представлені випуски Тмутараканського князівства, всі гроші Української Народної Республіки 1918 – 1920 рр., Рейхскомісаріату „Україна” 1942 р., а також практично всі обігові і пам'ятні ювілейні монети і банкноти сучасної України.

П'ятий відділ користується незмінним інтересом відвідувачів, адже в ньому розміщені сучасні обігові гроші більш ніж 200 країн світу.

У шостому відділі представлені експонати з історії виникнення і еволюції грошей, аж до сучасних пластикових карт: колекція марок, підробки, гроші неіснуючих держав, курйози, сурогати, фарфорові гроші, гроші-колеса, найменші і найбільші гроші, сувеніри, клади, гроші-прикраси і інші незвичайні та популярні гроші.

Сьомий відділ – бібліотека, в нім зібрання спеціальної літератури по нумізматиці, боністиці і колекціонуванню грошових знаків, фонди музею, що знаходяться в дослідженні і реставрації, а також багатий рукописний матеріал (архів музею).

З моменту свого відкриття музей привертає увагу не тільки місцевих, але і зарубіжних засобів масовій інформації. Безліч людей стала його почесними дарувальниками. Серед них як пересічні громадяни, скромні колекціонери, так і представники міської адміністрації – мер міста В.О. Шайдеров, керівник справами виконкому В.Д. Болотський. Особливо цінним став дар євро-монет Ватикану, переданий музею Генеральним Секретарем Синоду Єпископів, Архієпископом Миколою Етеровічем за дорученням Римського Папи Іоанна Павла II.

 

Адреса музею:

98100, АР Крим, м. Феодосія, вул. Куйбишева (на деяких картах – вул. Гріна), 12.

E-mail: admin@museum-of-money.org; director@museum-of-money.org

Телефони для довідок:

Директор: (06562) 95-0-95

Зберігач фондів, екскурсовод: (06562) 3-23-66

Бухгалтерія: (06562) 2-20-44

Розпорядок роботи музею з 15 жовтня по 14 квітня: період реконструкції, музей не працює.

Розпорядок роботи музею з 15 квітня по 14 жовтня:

Без обідній перерви, вихідних і святкових днів. 9.00. – 18.00.

Режим огляду експозиції музею:

Одіночно – самостійний.

Відвідування музею організованими групами – самостійно; з екскурсоводом – за попередніми заявками.

 

Вартість відвідування (2013 р.): дорослі – 20 гривень, діти з 6 до 14 років – 10 гривень, старшокласники та студенти – 15 гривень.

Екскурсійне обслуговування – 30 гривень з групи.

Інформація для «Каталогу вільних музеїв»

 

«ФЕОДОСІЙСЬКИЙ МУЗЕЙ ГРОШЕЙ», неприбуткова громадська організація

98100, АР Крим, м. Феодосія,

вул. Куйбишева (на деяких картах – вул. Гріна), 12.

www.ua.museum-of-money.org

director@museum-of-money.org

Телефони для довідок:

Директор: (06562) 95-0-95

Зберігач фондів, екскурсовод: (06562) 3-23-66

Бухгалтерія: (06562) 2-20-44


Категорія: Мої статті | Додав: админ (19.09.2013)
Переглядів: 1093 | Коментарі: 1 | Теги: ФЕОДОСІЙСЬКИЙ МУЗЕЙ ГРОШЕЙ | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: